Samtec, Inc. FW-20-05-L-D-570-075-A-TR
Model
FW-20-05-L-D-570-075-A-TR
Datasheet
FW-20-05-L-D-570-075-A-TR PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 0.555" (14.097mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.480" (12.192mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)