Samtec, Inc. FW-20-05-L-D-565-110-A-TR
Model
FW-20-05-L-D-565-110-A-TR
Datasheet
FW-20-05-L-D-565-110-A-TR PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.800mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Color Black
Length - Stack Height 1.100" (27.940mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.120" (3.050mm)
Series AMPMODU Mod II
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 100.0µin (2.54µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)