Samtec, Inc. FW-20-05-L-D-410-140-P-TR
Model
FW-20-05-L-D-410-140-P-TR
Datasheet
FW-20-05-L-D-410-140-P-TR PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 0.560" (14.224mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.410" (10.414mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)