Samtec, Inc. FW-20-03-G-D-215-065-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FW-20-03-G-D-215-065-TR
Datasheet
FW-20-03-G-D-215-065-TR PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 0.368" (9.347mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.303" (7.696mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.065" (1.651mm)