Samtec, Inc. FW-17-05-F-D-500-100-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FW-17-05-F-D-500-100-A
Datasheet
FW-17-05-F-D-500-100-A PDF
Description
CONN HDR 34POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 34
Length - Overall Pin 0.675" (17.145mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.500" (12.700mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.175" (4.445mm)