Samtec, Inc. FW-16-03-L-D-245-065
Model
FW-16-03-L-D-245-065
Datasheet
FW-16-03-L-D-245-065 PDF
Description
CONN HDR 32POS 0.05 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 32
Length - Overall Pin 0.345" (8.763mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.245" (6.223mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)