Samtec, Inc. FW-16-03-L-D-230-065
Model
FW-16-03-L-D-230-065
Datasheet
FW-16-03-L-D-230-065 PDF
Description
CONN HDR 32POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 32
Length - Overall Pin 0.330" (8.382mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.230" (5.842mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)