Samtec, Inc. FW-16-03-L-D-215-080
Model
FW-16-03-L-D-215-080
Datasheet
FW-16-03-L-D-215-080 PDF
Description
CONN HDR 32POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 32
Length - Overall Pin 0.315" (8.000mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.215" (5.461mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)