Samtec, Inc. FW-16-03-G-D-246-118-A-P-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FW-16-03-G-D-246-118-A-P-TR
Datasheet
FW-16-03-G-D-246-118-A-P-TR PDF
Description
CONN HDR 32POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 32
Length - Overall Pin 0.376" (9.550mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.258" (6.553mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.118" (2.997mm)
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)