Samtec, Inc. FW-15-04-G-D-394-157
Model
FW-15-04-G-D-394-157
Datasheet
FW-15-04-G-D-394-157 PDF
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 0.656" (16.662mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.394" (10.008mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.172" (4.369mm)
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)