Samtec, Inc. FW-15-04-G-D-275-120
Model
FW-15-04-G-D-275-120
Datasheet
FW-15-04-G-D-275-120 PDF
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 0.605" (15.367mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.275" (6.985mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.240" (6.096mm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)