Samtec, Inc. FW-15-02-G-D-170-075
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FW-15-02-G-D-170-075
Datasheet
FW-15-02-G-D-170-075 PDF
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.075" (1.905mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 0.600" (15.240mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.325" (8.255mm)
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tube
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)