Samtec, Inc. FW-14-05-L-D-540-100
Model
FW-14-05-L-D-540-100
Datasheet
FW-14-05-L-D-540-100 PDF
Description
CONN HDR 28POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.645" (16.383mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.545" (13.843mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)