Samtec, Inc. FW-14-05-L-D-510-100
Model
FW-14-05-L-D-510-100
Datasheet
FW-14-05-L-D-510-100 PDF
Description
CONN HDR 28POS 0.05 STACK SMD
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.615" (15.621mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.515" (13.081mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)