Samtec, Inc. FW-14-05-L-D-500-100
Model
FW-14-05-L-D-500-100
Datasheet
FW-14-05-L-D-500-100 PDF
Description
CONN HDR 28POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.620" (15.748mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.500" (12.700mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.120" (3.048mm)
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)