Samtec, Inc. FW-14-03-L-D-250-075-ES-P-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FW-14-03-L-D-250-075-ES-P-TR
Datasheet
FW-14-03-L-D-250-075-ES-P-TR PDF
Description
CONN HDR 28POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.390" (9.906mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.315" (8.000mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)