Samtec, Inc. FW-12-05-F-D-550-075-ES
Model
FW-12-05-F-D-550-075-ES
Datasheet
FW-12-05-F-D-550-075-ES PDF
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK SMD
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.555" (14.097mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)