Samtec, Inc. FW-12-03-G-D-275-080-A
Model
FW-12-03-G-D-275-080-A
Datasheet
FW-12-03-G-D-275-080-A PDF
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 0.395" (10.033mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.275" (6.985mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.120" (3.048mm)
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)