Samtec, Inc. FW-12-03-G-D-270-075-P
Model
FW-12-03-G-D-270-075-P
Datasheet
FW-12-03-G-D-270-075-P PDF
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tube
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 0.400" (10.160mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.325" (8.255mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)