Samtec, Inc. FW-12-02-L-D-400-075-ES
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FW-12-02-L-D-400-075-ES
Datasheet
FW-12-02-L-D-400-075-ES PDF
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.075" (1.905mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.365" (9.271mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.215" (5.461mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)