Samtec, Inc. FW-09-05-L-D-410-075-ES-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FW-09-05-L-D-410-075-ES-A
Datasheet
FW-09-05-L-D-410-075-ES-A PDF
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tube
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 18
Length - Overall Pin 0.575" (14.605mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.500" (12.700mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)