Samtec, Inc. FW-02-03-F-D-215-120-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FW-02-03-F-D-215-120-TR
Datasheet
FW-02-03-F-D-215-120-TR PDF
Description
CONN HDR 4POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 4
Length - Overall Pin 0.345" (8.763mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.215" (5.461mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.130" (3.302mm)
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)