Samtec, Inc. FLE-129-01-G-DV-A-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FLE-129-01-G-DV-A-TR
Datasheet
FLE-129-01-G-DV-A-TR PDF
Description
CONN RCPT 58POS 0.05 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Dubox™
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Tube
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Gray
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.129" (3.28mm)