Samtec, Inc. FFSD-13-S-02.50-01-N
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
FFSD-13-S-02.50-01-N
Datasheet
FFSD-13-S-02.50-01-N PDF
Description
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Attribute Name Attribute Value
Pitch - Cable -
Connector Type Socket to Individual Wire Leads
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Cable Termination Crimp
Color Black, Individual
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Usage -
Number of Positions 4
Length 1.74' (530.10mm)