Samtec, Inc. EW-50-10-T-D-489
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
EW-50-10-T-D-489
Datasheet
EW-50-10-T-D-489 PDF
Description
CONN HDR 100POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 22
Length - Overall Pin 0.290" (7.366mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.225" (5.715mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.065" (1.651mm)