Samtec, Inc. EW-36-13-G-S-800
Model
EW-36-13-G-S-800
Datasheet
EW-36-13-G-S-800 PDF
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 18
Length - Overall Pin 0.418" (10.617mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.343" (8.712mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)