Samtec, Inc. EW-36-13-G-S-570
Model
EW-36-13-G-S-570
Datasheet
EW-36-13-G-S-570 PDF
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.580" (14.732mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.320" (8.128mm)