Samtec, Inc. EW-36-13-G-S-500
Model
EW-36-13-G-S-500
Datasheet
EW-36-13-G-S-500 PDF
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, EW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.570" (14.478mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.330" (8.382mm)