Samtec, Inc. EW-21-19-L-D-1000
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
EW-21-19-L-D-1000
Datasheet
EW-21-19-L-D-1000 PDF
Description
CONN HDR 42POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 46
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.259" (6.579mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.141" (3.581mm)
Series Flex Stack, EW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)