Samtec, Inc. EW-12-09-T-S-300
Model
EW-12-09-T-S-300
Datasheet
EW-12-09-T-S-300 PDF
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.125" (3.175mm)
Series Flex Stack, HW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Number of Positions 5
Length - Overall Pin 0.415" (10.541mm)