Samtec, Inc. EW-12-09-T-S-250
Model
EW-12-09-T-S-250
Datasheet
EW-12-09-T-S-250 PDF
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 12
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.300" (7.620mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)
Series Flex Stack, EW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)