Samtec, Inc. EW-12-09-T-S-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
EW-12-09-T-S-200
Datasheet
EW-12-09-T-S-200 PDF
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 12
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)