Samtec, Inc. EW-10-14-T-S-990
Model
EW-10-14-T-S-990
Datasheet
EW-10-14-T-S-990 PDF
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.200" (5.080mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 12
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)