Samtec, Inc. EW-10-14-T-S-500
Model
EW-10-14-T-S-500
Datasheet
EW-10-14-T-S-500 PDF
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 0.770" (19.558mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.330" (8.382mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)