Samtec, Inc. EW-10-14-T-S-1000
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
EW-10-14-T-S-1000
Datasheet
EW-10-14-T-S-1000 PDF
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.500" (12.700mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.600" (15.240mm)
Series Flex Stack, EW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)