Samtec, Inc. EW-05-14-T-D-1000
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
EW-05-14-T-D-1000
Datasheet
EW-05-14-T-D-1000 PDF
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.422" (10.719mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.678" (17.221mm)