Samtec, Inc. ESW-134-34-T-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
ESW-134-34-T-S
Datasheet
ESW-134-34-T-S PDF
Description
CONN SOCKET 34POS 0.1 TIN PCB
Attribute Name Attribute Value
Contact Shape Square
Number of Positions 36
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Elevated Socket
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 5.2A per Contact
Series ESW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating 550VAC
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.435" (11.05mm)