Samtec, Inc. ESW-114-48-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
ESW-114-48-L-D
Datasheet
ESW-114-48-L-D PDF
Description
CONN SOCKET 28POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Series ESQ
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Features -
Voltage Rating 550VAC
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Tin
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.435" (11.05mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Forked
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Shape Square
Number of Positions 35
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Elevated Socket
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.480" (12.19mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact