Samtec, Inc. ESQT-121-02-LM-S-309
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
ESQT-121-02-LM-S-309
Datasheet
ESQT-121-02-LM-S-309 PDF
Description
CONN SOCKET 21POS 0.079 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Series ESQT
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.309" (7.85mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Forked
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 27
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Elevated Socket
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.149" (3.78mm)
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 4.5A per Contact