Samtec, Inc. ESQT-110-03-M-D-310
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
ESQT-110-03-M-D-310
Datasheet
ESQT-110-03-M-D-310 PDF
Description
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Connector Type Elevated Socket
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.148" (3.76mm)
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 4.5A per Contact
Series ESQT
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.310" (7.87mm)