Samtec, Inc. ESQT-106-02-F-Q-400
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
ESQT-106-02-F-Q-400
Datasheet
ESQT-106-02-F-Q-400 PDF
Description
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Female Socket
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Circular
Number of Positions 10
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Connector Type Elevated Socket
Contact Finish - Post Gold
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) -
Series ESD
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.400" (10.16mm)