Samtec, Inc. DWM-50-01-L-S-250
Model
DWM-50-01-L-S-250
Datasheet
DWM-50-01-L-S-250 PDF
Description
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 26
Length - Overall Pin 0.590" (14.986mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.340" (8.636mm)
Series Flex Stack, HDWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)