Samtec, Inc. DWM-40-01-L-S-250
Model
DWM-40-01-L-S-250
Datasheet
DWM-40-01-L-S-250 PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.450" (11.430mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.080" (2.032mm)