Samtec, Inc. DWM-30-53-G-S-250
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DWM-30-53-G-S-250
Datasheet
DWM-30-53-G-S-250 PDF
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 33
Length - Overall Pin 0.555" (14.097mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.185" (4.699mm)
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)