Samtec, Inc. DWM-30-53-G-S-220
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DWM-30-53-G-S-220
Datasheet
DWM-30-53-G-S-220 PDF
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 3
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.600" (15.240mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)
Series Flex Stack, EW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)