Samtec, Inc. DWM-30-53-G-S-200
Model
DWM-30-53-G-S-200
Datasheet
DWM-30-53-G-S-200 PDF
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 0.505" (12.827mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.135" (3.429mm)