Samtec, Inc. DWM-28-59-L-S-250
Model
DWM-28-59-L-S-250
Datasheet
DWM-28-59-L-S-250 PDF
Description
CONN HDR 28POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 32
Length - Overall Pin 0.410" (10.414mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.090" (2.286mm)