Samtec, Inc. DWM-25-59-G-S-500
Model
DWM-25-59-G-S-500
Datasheet
DWM-25-59-G-S-500 PDF
Description
CONN HDR 25POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tube
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 0.505" (12.827mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.220" (5.588mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.165" (4.191mm)