Samtec, Inc. DWM-24-59-S-S-590
Model
DWM-24-59-S-S-590
Datasheet
DWM-24-59-S-S-590 PDF
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 25
Length - Overall Pin 0.755" (19.177mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.435" (11.049mm)