Samtec, Inc. DWM-24-59-S-S-400
Model
DWM-24-59-S-S-400
Datasheet
DWM-24-59-S-S-400 PDF
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 25
Length - Overall Pin 0.755" (19.177mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.500" (12.700mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.135" (3.429mm)
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tube
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)